Suya sabuna dokunun!

 Suya sabuna dokunun!

unnamed (1)Mersin Doğuş Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gaye Özdal, kış ayının yaklaşması ve okulların açılması ile bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olan gribe karşı uyardı. Dr. Özal, hastalıktan korunmak için ellerin sık sık sabun ve bol su ile yıkanması gerektiğini söyledi.

Mersin Doğuş Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gaye Özdal, kış ayının yaklaşması ile salgına dönüşen gribe karşı uyardı. Dr. Özdal, özellikle okula yeni başlayan çocukların, ev ortamından okul ortamına geçişlerinde yeni mikroplarla karşılaştığına dikkat çekti. Ani ateş yükselmesiyle başlayan kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı halsizlik belirtileri ile başlayan influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu hastalığın burun akıntısı, kuru öksürük gibi belirtilerle devam ettiğini belirten Dr. Özdal, “Hastalık, salgın virüsünü taşıyan kişinin hapşırması ya da öksürmesi yoluyla kolaylıkla bulaşabilir. Virüs bulaşmış ellerle temas, öpüşme, kişinin dokunduğu yer ya da eşyalardan virüs kolayca geçebilir. Virüsün havada asılı kalabilme özelliğine sahip olması bulaşma olasılığını da artırıyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, gribin her yıl dünya nüfusunun yüzde 5’ini etkilediğini dile getiren Dr. Özdal, hastalığın hafife alınmaması gerektiği uyarısı yaparak, alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

“Özellikle soğuk havalarda kapalı ortamda virüs daha hızlı yayılıyor. Hastalıktan korunmak için eller sık sık sabun ve bol su ile yıkanmalıyız. Hasta kişilerle temastan kaçınmalıyız. Ev ya da çalışma ortamında yüzeyleri daha sık temizlemeli ve ortamı daha sık havalandırmalıyız.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.