Tarsus’ta Yaşlı ve Engellilere Evde Bakım Hizmet

 Tarsus’ta Yaşlı ve Engellilere Evde Bakım Hizmet

tarsus-ta-yasli-ve-engellilere-evde-bakim-hiz-8285747_x_o

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde hayata geçirilen ‘3’üncü Bahar Yaşlılara Saygı ve Temiz Evim Projesi’ sayesinde yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçları gideriliyor.

Tarsus Kaymakamlığı’nın himayesinde, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliğinde başlatılan proje kapsamında, kimsesiz ya da sağlık sorunları nedeniyle ev işleri ve kendi bakımlarını yapamayan yaşlılara destek sunuluyor. Proje dahiline giren yaşlıların, maddi durumları kötü durumda olan vatandaşların evleri temizleniyor, çamaşırları yıkanıyor, yemek ihtiyaçları karşılanıyor, belli aralıklarla hamama götürülüp haftada bir defa berber hizmeti veriliyor. Proje işleyişini yerinde inceleyen Kaymakam Bekir Atmaca, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Füsun Kaleli ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Kemal Yıldırım, hizmet verilen vatandaşları ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Projenin bedelini 176 bin 780 TL olduğunu ifade eden Kaymakam Atmaca, şöyle dedi: “Oluşturduğumuz projeden 100’e yakın vatandaşımız faydalanmakta. Öte yandan huzurevinde kalan 50 vatandaşımıza da bu proje doğrultusunda hizmetlerimiz sürüyor. Özellikle kendi başına evin işlerini temizliğini, yemeğini yapmayacak durumda olan vatandaşlarımızın evlerini az önce gördüğünüz gibi temizliyor arkadaşlarımız. Varsa kirli çamaşırlarını alıyoruz ve bunları bizim merkezi sistemde yıkayıp, ütüleyip tekrardan geri getiriyoruz. Haftanın 6 günü sıcak yemeklerini getiriyoruz. Proje bir yıl sürecek fakat devamında tekrardan projeyi sürdüreceğiz. Bu projede arkadaşlarımız 6 aylık periyotlarda çalışıyor. Ekonomik durumu iyi olmayan fakir, yaşlı ve kısmi engelli olan vatandaşlarımıza yönelik olarak bu şekilde hizmet vermeyi sürdürüyoruz.”

Projede asgari ücretle çalışan 8 işçiye ise istihdam sağlanıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.