Toroslar Belediyesi, Mersin’in Adını Bir kez Daha Duyurdu

 Toroslar Belediyesi, Mersin’in Adını Bir kez Daha Duyurdu

unnamedTürkiye’nin ilk içerik tabanlı sosyal ağı olan, www.onedio.com editörlerinin internet üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda, Türk park bahçe sanatından 32 benzersiz örnek belirlendi. Toroslar Belediyesi de bu sıralamada yer alarak Mersin’in adını bir kez daha duyurmuş oldu.
Aralarında; İstanbul, Kırklareli, İskenderun, Antalya, Trabzon, Bolu, Bilecik, Bursa, Kahramanmaraş, Çanakkale, Muğla, Kayseri, Çankırı ve Aydın gibi illerin de yer aldığı sıralamada, Toroslar Belediyesi’nin, inşa ettiği Devlet Parkı da yer aldı. Yapılan araştırmada Türkiye’deki refüjler, tretuarlar, yol kenarı düzenlemeleri, kavşaklar ve park bahçeler değerlendirilirken site konuyu; “Türk Park ve Bahçe Düzenlemesi Sanatından Benzersiz 32 Örnek” başlığıyla takipçileriyle paylaştı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, yeşil alan çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyledi. 12 yıllık görev süreleri içerisinde yeşil alan miktarını 106 bin metrekareden 1 milyon metrekarenin üzerine çıkardıklarını kaydeden Başkan Tuna, park sayısını da 56’dan 168’e yükselttiklerini hatırlattı.
İnşa ettikleri parklarda, Türk kültürünün milli ve manevi duygularını yansıtan eserlerin yanı sıra peyzaja da büyük önem verdiklerini vurgulayan Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar’a kazandırdıkları parkların böyle bir çalışmada örnek seçilmesinin de kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.
91 bin metrekare alan üzerine Halkkent Mahallesi’nde inşa edilen Devlet Parkı, 4 bölümden oluşuyor. İçerisinde süs havuzu, pergoleler, çocuk oyun grupları, spor ve dinlenme alanlarını barındıran park ayrıca, mezbelelik bir alanın insanların kullanımına nasıl açılacağının da önemli bir örneğini sergiliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.