Tüm kamu atamaları Başbakanlıkta

 Tüm kamu atamaları Başbakanlıkta

611x395_x119N_1438735810_7708_55c1ae7fd20aeBaşbakan Ahmet Davutoğlu imzalı genelge ile bürokrasideki tüm vekâleten görevlendirmeler 3 ayla sınırlandırıldı.

Şubat itibarıyla bugüne kadar vekaleten götürülen tüm görevlerde koltuklar otomatikman boşalmış olacak.Davutoğlu’nun atamalarla ilgili genelgesi geçen hafta yayımlandı. Genelgeye göre Cumhurbaşkanlığı, TBMM, yüksek mahkemeler, HSYK, YSK, Sayıştay, Kamu Denetçiliği Kurumu, MİT, belediyeler ve TSK hariç olmak üzere bundan sonra tüm memur atamalarında Başbakanlık yetkili olacak. Müşterek kararla atama gerektirmeyen; müstakil birim amiri ve üstü kadrolara yapılacak atamalar, il müdürü ve daire başkanı, eşiti ve üstü idari kadrolara kurumlar arası nakil yoluyla yapılacak atamalar ve sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapılan atamalarda da başbakanlıktan izin alınacak.

Vekâlete 3 ay sınırı

Artık üçlü kararnameyle atama gerektiren boş kadrolara yapılacak vekâlet, yürütme ve tedvir dahil tüm görevlendirmeler, 3 ayı geçemeyecek. Bu görevlendirmeler ivedilikle başbakanlığa bildirilecek. 3 aylık sürenin sonunda görevlendirmeler başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erecek. Aynı kadroya 3 aylık sürenin sonunda yapılacak yeni görevlendirmelerde de Başbakanlık’tan izin alınacak. 3 aydan fazla sürecek görevlendirme için de Başbakanlık’tan yine onay alınacak. Genelgeden önce yapılan tüm vekâlet, yürütme ve tedvir dahil tüm görevlendirmeler de genelgenin yayımlanmasından sonra 3 ay içinde kaldırılacak. Böylece şubat itibarıyla tüm vekaleten görevlendirmeler sona erecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.