Türkiye ile Rusya Arasında ki Kriz böyle başladı

 Türkiye ile Rusya Arasında ki Kriz böyle başladı

rusya_krizi_ekonomimizi_boyle_etkileyecek_h570586_805e22012’de Suriye sınırında başlayan kriz, 3 Ekim 2015’te tırmanmaya başladı

22 HAZİRAN 2012: Türkiye, 22 Haziran 2012’de Türk Hava Kuvvetleri’ne ait RF 4 keşif uçağının Suriye tarafından düşürüldüğünün belirtilmesinden sonra bu ülkeye yönelik angajman kurallarını değiştirmişti.

Bu değişime göre Türkiye, hava, deniz ve karada Suriye tarafından bir ihlal olması durumunda anında misliyle karşılık veriyordu.

16 EYLÜL 2013: Türk savaş uçakları, 16 Eylül 2013’te bir Suriye helikopterini düşürdü.

23 MART 2014: Türkiye, Suriye savaş uçağını, Hava Sahası’nı ihlal ettikleri gerekçesiyle düşürdü.

16 MAYIS 2015: Türkiye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye’ye ait bir hava aracı Türk uçaklarınca düşürüldü.

3 EKİM 2015: Rusya, Moskova’daki Türk Askeri Ataşeliği’ne, 3 Ekim’deki ihlali yapan uçağın pilotunun, navigasyon hatası sonucu yanlışlıkla Türkiye Hava sahası’na girdiği ve hatasını anladıktan sonra hemen Suriye içine geri döndüğü bildiriminde bulundu.
Rusya “Sehven yaşanan bir olayın tekrar etmemesi için azami özenin gösterileceğini” de Türk tarafına iletti. Rusya ihlalin birkaç saniye sürdüğünü açıkladı.

4 EKİM 2015: Rus savaş uçağı Su-24 Türk hava sahasını 4 Ekim’de ikinci kez ihlal etti. Ankara’da görevli Rus Büyükelçi Andrey Karlov Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı, ikinci ihlal için Rus Büyükelçi’yi bakanlığa çağırarak, Rusya’ya hava ihlali için ikinci tepkisini gösterdi.

Türkiye, 3 ve 4 Ekim’de yapılan hava ihlallerine karşı Suriye’ye karşı uyguladığı angajman kurallarını Rusya’ya karşı uygulamadı.

5 EKİM 2015: Rus uçağının ihlalinden sonra Suriye sınırı boyunca devriye uçuşu yapan Türk savaş uçaklarının sayısı 10’a çıkarıldı.
Genelkurmay Başkanlığı, 4 Ekim’de hudut boyunca uçan 10 Türk F-16’sından ikisinin milliyeti tespit edilemeyen MIG-29 uçağı tarafından toplam 5 dakika 40 saniye süre ile radar kilidini muhafaza ederek taciz edildiğini duyurdu.

6 EKİM 2015: Rusya Savunma Bakanlığı Suriye’de IŞİD hedeflerine yönelik bombardıman sırasında Türkiye hava sahası ihlal edildiğini ayrıca, “bölgedeki olumsuz hava koşulları yüzünden kısa süreliğine olduğunu” iddia etti.

7 EKİM 2015: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesine ilişkin olarak, “Edindiğimiz bilgilere göre, Rusya’nın Türkiye hava sahasını ihlali yanlışlıkla olmuş gibi görünmüyor” dedi.

8 EKİM 2015: Rusya: Türkiye’nin hava sahasının ihlal edilmesinin, NATO’nun da Rusya hava kuvvetlerinin Suriye’deki hava operasyonlarının amacını çarpıtmak için Batı’da başlatılan enformasyon kampanyasının bir parçası hâline getirilmek için kullanıldığı izlenimini veriyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.