Türkiye’den Kaçan Rusları Kapmak İçin, Yunanistan ve Bulgaristan’dan Vize Kolaylığı

 Türkiye’den Kaçan Rusları Kapmak İçin, Yunanistan ve Bulgaristan’dan Vize Kolaylığı

trukiye-den-kacan-ruslari-kapmak-icin-8274852_x_2094_300

Bu yıl Türkiye’de tatil yapamayacak olan Rus turistleri kapmak için yarış var. Hatırlanacağı gibi, geçen yıl kasımda sınır ihlali yapan bir savaş uçağı düşürülünce Rus hükümeti Türkiye’ye yönelik çeşitli ekonomik ambargo kararları almıştı. Bunlar arasında Rusların Türkiye’de tatil yapmasının önüne geçen adımlar başı çekiyor.

Geçen yıl Türkiye’ye gelen 3.5 milyona yakın Rus turist, başta Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere bölge ülkelerini harekete geçirdi.

‘TÜRKİYE, MISIR KAPALI ‘

Rus Turizm Ajansı Başkanı Oleg Safonov, Moskova merkezli RSN radyosuna yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Ruslara 1 – 2 günde vize çıkarabilmek için özel düzenlemeler yaptığını, Bulgaristan’ın ise vize fiyatlarını ucuzlatma teklifinde bulunduğunu söyledi.

Buna göre Yunanistan, 2013’te 1.5 milyon Rus turistle kırdığı rekoru aşabilmek için Rusya’da vize merkezleri açıp daha fazla personel görevlendiriyor. Yunanistan Ruslara 3 yıllık vizeler dağıtıyor. Bulgaristan ise bu yıl Rus vatandaşlarından vize için parmak izi istemeyeceğini duyurdu.

YUNANİSTAN BULGARİSTAN VE KIBRISA GİDİYORLAR

Rus Tur Operatörleri Birliği Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin, bu yaz Rus turistler açısından en çok Yunanistan, Bulgaristan ve ‘Kıbrıs’ın tercih edileceğini belirterek, Güneydoğu Asya’ya da ilgi olduğunu söyledi.
Şubatta geçen yıla göre yüzde 20 – 30 daha fazla rezervasyon yapıldığını belirten Gorin, “Herkes Türkiye’nin kapalı olduğunu ve açılma ihtimali olmadığını biliyor. Mısır da henüz açılmadı. Tercihler Yunanistan, Bulgaristan ve Kıbrıs’a yönelik” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.