‘Yeni Yılda Organ Bağışlayın, Hayat Kurtarın’

 ‘Yeni Yılda Organ Bağışlayın, Hayat Kurtarın’

fft2mm7492732Sağlık Bakanlığı Türkiye Organ Doku Bilgi Sistemi verilerini 31 Aralık 2015 tarihi itibariyle paylaşan Dürdane Ertürk, Türkiye’de 22 bin 364 böbrek, 2 bin 555 kornea, 2 bin 256 karaciğer, 647 kalp ve 270 pankreas nakli bekleyen hasta bulunduğunu söyledi. Ertürk, “Son yıllarda organ nakli ve bağışı konusunda duyarlılığımız arttı ama hala bağış yetersiz” dedi. Balcalı Hastanesi’nde de 67 kişinin karaciğer ve 812 hastanın böbrek bağışı beklediğini aktaran Ertürk, bağış oldukça uygun hastalara nakil operasyonlarının yapıldığını aktardı.
“HERKES POTANSİYEL HASTADIR”
Yeni yılda yaşama yeniden başlamayı bekleyenlerin organ bağışıyla sevindirilmesini isteyen Durdane Ertürk, şöyle devam etti:
“Bağışlanan bir organ, bir kişiyi yaşama yeniden bağlayacaktır. Unutulmamalı ki, yaşayan herkes aslında potansiyel hastadır. Belki bir gün organa sizin veya sevdiklerinizin de ihtiyacı olabilir. Bu acı gerçeğe karşın organ bağışı çok yetersiz ülkemizde. Herkes organ bağışı konusunda bilinçli ve duyarlı olmalı. Yaşama yeniden merhaba demeyi bekleyenlerin umudunu arttıralım. Yeni yılda organ bağışlayıp yeni hayatlar kurtarıp sorumluluklarımızı yerine getirelim. Gerçekten organ bağışının bir hayat kurtardığını unutmayalım.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.